Cesta kávy do Švédska

Odkud káva pochází:
Původní přirozenou oblastí kávy je Caffa v africké Etiopii, kde roste divoce na horských pláních. Její účinky jsou známé už dlouho, neb zvířata po požití kávových plodů vykazovala známky zvýšené energie. Okolo roku 500 se kávovník se rozšířil na jih Arabského poloostrova, kde by mohl být úspěšně pěstován. Zde poprvé uvařili zrnka kávy a dali nápoji jméno Gahwa, které v překladu znamená „ zmar spánku“. Do kávy se přidávaly příchutě jako je kardamom či skořice. Z Arábie se káva rozšířila do Turecka, odkud se šířila na východ i na západ. Dnes se většina káva pěstuje ve Střední a Jižní Americe kvůli přátelskému klima, kdy hlavními producenty jsou Brazílie a Kolumbie.

Číst více

Káva na pracovišti? Á la Skandinávie…

Dejme si úvodem otázku: co nás napadne nejdřív, řekne.li se káva? Asi se shodneme – s odchodem vlády komunistů, zadrátovaných hranic a železné opony ve všech oblastech života odešlo i popíjení bahnitého „turka“ namísto opravdu dobré kávy. Jako houby po dešti se rozběhly českou krajinou rozmanité druhy pohostinství, mnohdy vlastněné a provozované cizinci. Nechyběli mezi nimi ani Italové a s nimi přišly do našich zařízení i informace, jak vypadá pravé a kvalitní espresso, cappuccino, ristretto, espresso luongo, atd.

Číst více

Pár zajímavých faktů o povzbuzujících nápojích

Vytvořila jsem pro vás zajímavý průzkum ohledně povzbuzujících nápojů. Máte pocit, že jste závislí na kávě či energy drincích? Pojďme se spolu podívat, jak jsou na tom další lidé.

Dotazník mi vyplnilo celkem 118 lidí a to s poloviční převahou lidé ve věku 20-29 let a dále lidé studující.

Číst více